Become part of the Kamloops Sports Council

Athletic Awards

Athletic Awards

The 2019 Kamloops Sports Council Annual Athletic Awards nominations are now open. To nominate someone click here to fill out the application, and return it either by email to info@kamloopssportscouncil.com, or by mail or in person at the Kamloops Sports Council office at Unit 101 – 1550 Island Parkway, Kamloops, B.C. V2B 0H7

In 1990 the Kamloops Sports Council held their first official meeting; the ground work began for a unified sport advocacy group to promote communication, development, education and participation of sport in the greater Kamloops area. The Athletic Awards have been awarded annually since 1990 in conjunction with the Kamloops Sports Hall of Fame Banquet.  This year we are taking the event to an online production, considering the current Global Pandemic. 

The Kamloops Sports Council is pleased to announce the Nominees for the 30th Annual Athletic Awards, there are 7 categories that are awarded, with 3 finalists being recognized during the broadcast.

View Nomination Form (PDF file)

2019 Recipients

Coach

Tim Unaegbu

Sponsored by Tim Hortons/Jon Pankuch

Sports Person

Niki Remesz

Sponsored by Nutech Fire Protection
and Safety Services

Team

South Kamloops Secondary
Boys Basketball Team

Sponsored by Kamloops Blazers Sports Society

Female Athlete

Maddy Gobeil

Sponsored by LN Group

Male Athlete

Gavin Dodd

Sponsored by Kamloops Minor Baseball

University Award

Kyle Pauwels

Sponsored by TRU WolfPack

International

Greg Stewart

Sponsored by PacificSport Interior BC

Masters Athlete

Dave Arthurs

Sponsored by Royal Canadian Legion Branch #52

Past Award Winners

2016

Coach
Scott Clark
Team
TRU Men’s Basketball
Sports Person
Norm Daley & Jon Pankuch
Female Athlete
Iuliia Pakhomenko
Male Athlete
Colin Gilbert
Masters Athlete
Margaret Rhenbergen
University Award
Dylana Milobar
International
Steve Seibel
Award of Excellence
Catharine Pendrel

2015

Coach
Wai Ma
Team
Team Corryn Brown
Sports Person
Ashley Shannik
Female Athlete
Sara Spence
Male Athlete
Derek Yachison
Masters Athlete
Peter Findlay
University Award
Iuliia Pakhomenko
International
Joe Hicketts

2014

Coach
Brad Dalke
Team
Kamloops Vibe
Sports Person
Jan Antons
Female Athlete
Yvonne Timewell
Male Athlete
Colin Gilbert
Masters Athlete
Peter Findlay
University Award
Brad Gunter
International
Jessica Hewitt
Award of Excellence
Kamloops Classic Swimming

2013

Coach
Stan Marek
Team
Team Corryn Brown
Sports Person
Charlie Bruce
Female Athlete
Emma Wolfram
Male Athlete
Zach Morgan
Masters Athlete
Kathy Brand
University Award
Alanna Bekkering
International
Kelly Olynyk

2012
Coach
Brad Dalke
Team
South Kam Girls Basketball
Sports Person
Claudio Klarich
Female Athlete
Alanna Bekkering
Male Athlete
Spencer Allen
University Award
TRU Soccer Womens
International
Kamloops Fire & Rescue: Fire Fit Team
2011

Coach
Sean Wandler
Team
Team Brown Curling
Sports Person
Henry Pejril – Doug Smith
Female Athlete
Tori Spence
Male Athlete
Keifer Johnson
Presidents
Dylan Armstrong
Catharine Pendrall

2010
Coach
Mary Bartucci
Team
Sahali Senior Boys AA Soccer
Sports Person
Judy Armstrong / Bob Cowden – WMA
Female Athlete
Talysa Worsfold
Male Athlete
Joey Burton
Senior Athlete
Margaret Rhebergen
Excellence
Dr. Anatoly Bondarchuk
Catharine Pendrel
Dylan Armstrong
Sultana Frizell
2009

Coach
Del Komarnski
Team
South Kamloops Titans Senior Boy’s Soccer Team
Sports Person
Brian Peters
Female Athlete
Tori Spence
Male Athlete
Kelly Olynyk
Senior Athlete
Eric Carl Bojesen
Excellence
Nancy Greene Raine
Spirit Scarf
Henry Pejril

2008
Coach
Bill Bilton Jr.
Team
TRU Golf Team
Sports Person
Heather Archer
Female Athlete
Catharine Pendrel
Male Athlete
Dylan Armstrong
Senior Athlete
Paul Reibin
Excellence
Dr. Anatoly Bondarchuk
2007

Coach
Pat Landals
Team
TRU Men’s Soccer
Sports Person
Dave Freeze
Female Athlete
Catharine Pendrel
Male Athlete
Dylan Armstrong

2006

Coach
Eric Schweizer
Team
TRU Women’s Soccer
Sports Person
Henry Pejril
Female Athlete
Catharine Pendrel
Male Athlete
Mitch Hewitt
Excellence
John Crichton

2005

Coach
Nevin Gleddie
Team
TRU Men’s Basketball
Sports Person
Andy Fraser
Female Athlete
Miranda Dick
Male Athlete
Sean Garvey
Senior Athlete
Jack Miller
Excellence
Brian Olthuis

2004

Coach
Jim Fox
Team
Kamloops Blackjacks Ball Hockey
Sports Person
Kelly Hunter
Female Athlete
Jessica Hewitt
Male Athlete
Ben Johnson
Excellence
Dr. Ross Outerbridge

2003

Coach
John Crichton/Daimion Applegath
Team
Kamloops Bantam Rattlers Lacrosse
Sports Person
Fred Cavanagh
Female Athlete
Jessica Hewitt
Male Athlete
Greg Stewart
Senior Athlete
Thomas Fripp
Excellence
Canada Cup of Curling Organizing Committee

2002
Coach
Derek Evely
Team
U.C.C. Women’s Soccer
Sports Person
Ross Outerbridge
Dawn Kobayashi
Caitlin Meredith
Male Athlete
Ryan Porter
Senior Athlete
Paul Reibin
Excellence
Nevin Gleddie
2001

Coach
Jim Fornelli
Team
Kamloops Sharks U-18 Girls Soccer
Sports Person
Judy Armstrong
Female Athlete
Caitlin Meredith
Male Athlete
Gary Reed

2000

Coach
Garry Bergquist
Team
North Kamloops Midget Lions Hockey Club
Sports Person
Jack Buckham
Female Athlete
Stacy Bekkering
Male Athlete
Randy Nelson
Senior Athlete
Edward J. (Ted) Pierson

1999

Coach
Mike Bartram
Team
U.C.C. Sun Demons Ladies Soccer Team
Sports Person
Colin Day
Female Athlete
Erin Gammel
Male Athlete
Dylan Armstrong

1998

Coach
Mike Kern
Team
U.C.C. Sun Demons Men’s Soccer Team
Sports Person
Norm Daley
Female Athlete
Sandra Redford
Male Athlete
Dylan Armstrong
Senior Athlete
Kaye Kaminishi
Award of Excellence
Nadine Caron
Award of Excellence
Shane Niemi

1997

Coach
Errol Wild
Team
Roman’s Under 19 Men’s Soccer
Sports Person
Dianne Barker
Female Athlete
Erin Gammel
Male Athlete
Dylan Armstrong
Senior Athlete
Clarence Wiseman
Award of Excellence
Shane Niemi

1996

Coach
Ralph Tedder
Team
Barry McPhee’s BC Men’s Curling
Sports Person
Art Hooper
Female Athlete
Erin Gammel
Male Athlete
Shane Niemi
Senior Athlete
Winny McKay-Smith
Award of Excellence
Kamloops Blazers

1995

Coach
Mike Bartram
Team
U.C.C. Women’s Soccer
Sports Person
Rick Cotter
Female Athlete
Laura Favaro
Male Athlete
Jim Cotter
Senior Athlete
Minn Sjolseth

1994

Coach
Brian Olthuis
Team
Even Skakun Curling Rink
Sports Person
E. Anne Jack
Female Athlete
Sue Garvey / Kylly Krywa
Male Athlete
Shane Niemi
Senior Athlete
Nell Popika

1993

Coach
Bob Bridges
Team
Westsyde Whundas Girl’s Basketball Team
Sports Person
Paul Bourque
Female Athlete
Cindie Edamura
Male Athlete
Shane Niemi
Masters Athlete
Nell Popika

1992

Coach
Tom Renny
Team
North Kamloops Midget Lions Hockey Club
Sports Person
Judy Gibson
Female Athlete
Megan Scott
Male Athlete
Ken Waterston
Senior Athlete
Don Busch

1991

Coach
Brian Dick
Team
Norkam Wrestling
Sports Person
Bob Winters
Female Athlete
Kathie Gustafson
Male Athlete
Scott Bianco

1990

Coach
Brian Olthuis
Team
Pepsi Jr. Men’s Curling, Jim Cotter Rink
Sports Person
Bob Warsimage
Female Athlete
Kellie Powell
Catherine Stewart

Male Athlete
Brad Yamaoka